Bingöl Ajans12 Haber Gazetesi

BİNGÖL – KAHRAMANMARAŞ GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURULDU

Batı ve doğu illeri arasında diyalog ve iş birliği sağlanması amacıyla başlatılan "Gönül Köprüsü Projesi" kapsamında Bingöl ve Kahramanmaraş illeri kardeş ilan edildi.
Bu haber 2016-09-04 13:48:00 eklenmiş ve 745 kez görüntülenmiştir.

 

Bu kapsamda Başbakan Yardımcısı Veysi KAYNAK, Eski Kültür ve Turizm Bakanı Mahir ÜNAL, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin ÖZKAN, AK Parti milletvekilleri Nursel REYHANLIOĞLU, Mehmet Uğur DİLİPAK, Mehmet İlker ÇİTİL ve İmran KILIÇ ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet ERKOÇ'un da bulunduğu heyet Bingöl'e geldi.

 

 

Vali Yavuz Selim KÖŞGER, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet YILMAZ, AK Parti Bingöl Milletvekili Enver FEHMİOĞLU, AK Parti İl Başkanı Yılmaz SEVEN, Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf COŞKUN ve Belediye Başkanı Yücel BARAKAZİ tarafından karşılanan heyet, Şelale Park'ta düzenlenen istişare toplantısına katıldı.

 

Vali Yavuz Selim KÖŞGER, istişare toplantısında Bingöl hakkında heyete bilgi vererek iş adamlarına yatırım çağrısında bulundu.

 

Kardeşliğinizle Mesrur Olduk

Sözlerine heyeti selamlayarak başlayan Vali KÖŞGER: “7 güzel adamın şehri, şairler şehri Kahramanmaraş’tan ilimizi teşrif eden değerli misafirler, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Güneşin en güzel doğduğu, cesur insanların, yiğit insanların şehri Bingöl’e hoş geldiniz.

Kardeşliğinizle mesrur olduk. Kardeşliğiniz bizleri manevi anlamda gönendirdi. Kahramanmaraş ile kardeş olduğumuzdan dolayı gurur duyduk” dedi.

 

Bingöl, Huzur ve Güven Açısından Türkiye’nin En Önemli İllerinden Biri

2015 yılı kamu hizmetleri memnuniyet anketine göre Bingöl’ün en güvenilir 20’nci il olduğunu dile getiren Vali KÖŞGER: “Bingöl, 6. Teşvik bölgesinin kilit noktasında, kavşak noktasında. Hem batıdan doğuya giden ipek yolu üzerinde, hem de inşası devam eden, kuzeyden güneye inen aksların üzerinde. Bu açıdan cazip bir il. Bundan da öte Bingöl, 2015 yılı kamu hizmetleri memnuniyet anketine göre Türkiye’de vatandaşlarımız kendini güvende hissettiği 20’nci ilimiz. Yani vatandaşlarımız Bingöl’de, İstanbul veya Ankara’dan daha güvenli olduğunu hissediyor. Bingöl’de terör hadisesi dışarıdan gelen bir olgu. Bingöl’ün imajını bozmaya yönelik gerçekleştirilen bir olgu. Bingöl’den teröre katılımı, terörü desteklemeleri Türkiye’deki en düşük illerden birisi. Yani Bingöl, huzur ve güven açısından Türkiye’nin en önemli illerinden biri” dedi.

 

%40 Civarında Daha Düşük Bedelle Yatırım Yapma Şansı

Bingöl’ün 6. Teşvik Bölgesinde olmasının avantajlarını anlatan Vali KÖŞGER: “Bingöl’ün 6. Teşvik Bölgesi’nde olması, birçok avantajlar sağlıyor. KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, sigorta primi, işveren desteği, vergi ve stopaj desteği gibi birçok avantajlar sağlıyor. %40 civarında daha düşük bedelle yatırım yapabilme avantajı sağlıyor. Ayrıca yatırım yağıldıktan sonra da 10 yıl boyunca devam eden teşvikler var” dedi.

 

51 °C ve 21 Litre Debisi Olan Termal Su İsale Ediliyor

Bingöl’ün en önemli yatırım kaynaklarından olan termal tesislerle ilgili bilgi veren Vali KÖŞGER: “İlimizde termal kaynaklarımız var. Bingöl, deprem bölgesinde olmanın dezavantajlarını yaşarken aynı zamanda avantajlarından da faydalanıyor. Termal kaynaklar da bu avantajlardan biri. Bingöl’de 15 km uzaklıktaki mesafeden 51 °C ve 21 litre debisi olan bir termal suyunu ve ayrıca sondaj çalışmalarına devam edilen ikinci bir kaynağı da şehir merkezinde ana güzergah üzerinde, kavşak noktasında bir yere isale ediyoruz. Termal suyun geleceği noktada termal otel ve avm yapılmasını düşünüyoruz. İlimizde avm yok. Özellikle outlet avm yok. Tahsis edeceğimiz termal tesis alanında bir outlet avm inşa edilebilir. Onun da projelerini yaptırdık. Bu konuda da yatırımcılar bekliyoruz” dedi.

 

Bingöl’ün Kadimden Beri Geleneksel Üretim Modeli: “Küçükbaş Hayvancılık”

Bingöl’ün kadimden beri geleneksel üretim modelinin küçükbaş hayvancılık, özellikle de keçi yetiştiriciliği olduğunu söyleyen Vali KÖŞGER: “Bingöl bir hayvancılık ili. Arazinin %53’ü mera ve otlaktan oluşuyor. %30 küsur ormanlık, bu ormanlık alanlar da meşelik. Dolayısıyla Bingöl’de kadimden beri geleneksel üretim modeli küçükbaş hayvancılıktır. Kahramanmaraşlı kardeşlerimizin ilgisini çekeceğini düşünüyorum. Çünkü Bingöl’de küçükbaş hayvancılıkta özellikte keçi yetiştiriciliği yaygın. Bingöl’de yaklaşık 500 bin küçükbaş hayvan var. Bunun 157 bini keçi. Bu sayıyı arttırmayı düşünüyoruz. Keçi sütü ile ilgili birtakım yatırımlar da gerçekleştirileceğini umut ediyorum. Bu noktada gereken desteği sağlayacağız” dedi.

 

Tekstilkent %98 Oranında Tamamlandı

Tekstilkent ve Organize Sanayi Bölgesi hakkında heyete bilgi veren Vali KÖŞGER: “Bingöl’de tekstilkent inşası da %98 oranında tamamlandı. Bu alan da modüler bir alan. Anahtar teslimi fabrika dediğimiz bir model. Kahramanmaraşlı yatırımcılarımızın da ilgisini çekeceğini umut ediyorum, çünkü tekstil Kahramanmaraş’ta gelişmiş durumda. 3 binada 1000 kişilik istihdama sahip Tekstilkent alanımız söz konusu. Ayrıca 46 parselden oluşan Organize Sanayi Bölgemiz de mevcut. 40 parseli tahsis edilmiş durumda. 6 parsel de Kahramanmaraşlı iş adamlarımız arzu ederlerse tahsis edilebilir. Rezerv alanımız var. Arzu edilirse OSB’nin genişlemesi de mümkün” dedi.

 

Bingöl’ün Gelişen Turizmi: “Kayak Tesisi ve Termal Tesisler”

Bingöl’de geçen yıl hizmete giren Hesarek Kayak Tesisi’nin de termal tesislerle entegre edilebileceğini belirten Vali KÖŞGER: “Doğu’nun ve Güneydoğu’nun en güzel kayak tesislerinden birini de geçen yıl hizmete aldık. Gelişmeye de devam ediyor. Pist uzatma çalışmalarımız devam ediyor. Kayak tesisi ile termal turizmi de birbirine entegre ederek yapılacak turizm yatırımları değerlendirilebilecek bir husustur. Önemli bir gelişmeyi de sizlere söylemek isterim, doğalgazımız şehre ulaştı” dedi.

 

Asıl Kahramanlık Yaşatmaktır

Gönül Köprüsü Projesi kapsamında Kahramanmaraşlılara ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti ifade eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet YILMAZ: “Her şeyin özü  gönüllerde. Gönüller sağlamsa, geride her şey onun üzerinde inşa ediliyor. Bu Gönül Köprüsü Projesini hayata geçiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Mehmet MÜEZZİNOĞLU’na teşekkürlerimi arz diyorum.

Çanakkale ruhu ne ise 15 Temmuz da aynısıdır. O gece şehit olan kardeşlerimiz belli bir vilayetten, belli bir etnik yapıdan değildi. Ülkemizin dört bir yanından insanlarımız şehit oldu. Onlar boş yere değil, bu ülkede birlik beraberlik ve huzur olsun, güçlü bir ülkemiz olsun, onurlu bir ülkemiz olsun diye şehit oldular. Bu vatana sahip çıktıkları için şehit oldular. Bizim de o şehitlerin anısını, emanetini en yüksek yerde tutmamız ve yere düşürmemiz lazım. Şimdi o 15 Temmuz’dan getirdiğimiz ruhla, daha fazla çalışmamız, üretmemiz ve birbirimize daha fazla kenetlenmemiz lazım.

Birileri yakmaya yıkmaya çalışabilir. Yakmakla yıkmakla kahramanlık olmaz. Kahramanlık üretmekle olur. Asıl kahramanlık yaşatmaktır. Asıl zor olan inşa etmektir, üretmektir. Kahramanmaraş sadece istiklal savaşında gösterdiği kahramanlıkla değil, ekonomik anlamda üretimiyle, disipliniyle de kahraman bir şehirdir. Bu yönüyle Kahramanmaraş’ı takdir ediyoruz. Bu üretim kültürünü, disiplinini sadece Kahramanmaraş’ta tutmamalıyız. Türkiye’nin diğer bölgelerine de yaymalıyız.

Buraya teşrif eden iş adamlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bir emaneti yüklendiler. Bu birlikteliğin hem kendileri için hem Bingöllü işadamları için hayırlı yatırımlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

 

Cesur Bingöl ile Kahramanmaraş Artık Kardeş Şehir

Toplantıda yaptığı konuşmasında Gönül Projesi kapsamında cesur Bingöl ile Kahramanmaraş'ın bir araya geldiğini belirten Başbakan Yardımcımız Sayın Veysi KAYNAK: “Bingöl-Kahramanmaraş, Muş-Mersin ve Erzurum-İzmir gibi kardeş şehirlerle tüm Anadolu hep birlikte Türkiye’yiz. Biz bu gönül köprüsünü, aslında Anadolu'yu bize vatan yaparken 1071'de Sultan Alparslan'la Anadolu'da başlattık. Büyük zaferler kazandığımız, büyük fetihler yaptığımız, büyük mücadele gösterdiğimiz Anadolu'yu, Ortadoğu'yu, Balkanları, Kafkasları bir medeniyet coğrafyası haline getirirken bu gönül köprüleri aslında inşa edilmişti. Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda gönül köprümüz kurulmuştu ve son 15 Temmuz bizim gönüllerimizin aslında zaten ayrılmaz bir bütün olarak birlikte kurulduğunu gösterdi. Sapık bir din anlayışı kullanılarak bir sapkının peşine gidenler, kendi milletinin üzerine tanklarla ateş etti. F-16'larla kendi parlamentosunu bombalayan başka bir darbe görülmedi.

O gün bunu planlayanlar, bu milletin ne zamandan beri o cesareti o kahramanlığını gösterdiklerini, tekrar gösterebileceklerini hesap edemediler. O gün bu millet sadece bayrağı ve kalbindeki imanıyla savaş uçaklarına, tanklara, toplara, silahlara, mermilere karşı göğsünü siper etti ve kendi geleceğini ve iradesini sahiplendi. Türkiye bir yandan DAEŞ ile mücadele ederken, bir yandan da başka sapkın zihniyet Türkiye'nin başına 15 Temmuz hadisesini açtı. Hainlerin 40 yılda işleyerek oluşturduğu örümcek ağı milletin bir fiskesiyle 20 saatte yerle bir edildi.

2012'den beri sapkın bir din anlayışını esas alarak adına 'İslam devleti' diyecek kadar dinimizi yanlış bir mecrada kullanan DAEŞ'e karşı mücadeleyi Türkiye yapıyor. Onlar da sapkın niye? İslam ile canilik bir arada olmaz, onun için. Bir insan İslam adına bir başkasının boğazını kesemez. Besleyip büyüttükleri o DAEŞ, Irak'ın Suriye'nin neredeyse, üçte birini hakim oldu. Irak'taki Suriye'deki petrol kaynaklarının neredeyse, dörtte birine hakim oldu ve bunların elinde makineli silahlar, roketatarlar uçaksavarlar var. Irak'ın Suriye'nin çöllerinde, topraklarında herhalde bu silahlar ekilip, biçilip, hasat edilmiyor. Bu silahları onlara verenler sonra da onları gerekçe göstererek sınırımızın dışından bize terör ihraç ettiler.

Diyarbakır'da Başbakanımızın açıklayacağı Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kalkınma Hamlesi Projesi'nin maliyeti tam 70 milyar lira. Bu rakam Türkiye'nin bu yıl ki bütçesine neredeyse yakın. İstiyoruz ki kamu imkanlar sağlasın, özel sektör de yatırım yapsın” dedi.

Vali Yavuz Selim KÖŞGER ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin ÖZKAN’dan OSB’ye Ziyaret

Konuşmaların ardından Vali Yavuz Selim KÖŞGER ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin ÖZKAN, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Bingöl Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti.

Bingöl Organize Sanayi Bölgesi Müdür M. Mesut İLHAN’dan Bingöl OSB hakkında bilgi alan Vali Yavuz Selim KÖŞGER ve Kahramanmaraş Valisi Vahdettin ÖZKAN daha sonra Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan yatırımcıları ziyaret ederek tanışma toplantısı düzenledi.

Toplantıda, ilimizi teşrif eden iş adamları ile tanışan Vali KÖŞGER: “Bingöl’e teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum. Burada yapacağınız yatırımlarda, devletin bütün imkanlarıyla yanınızda olacağımızı taahhüt ediyorum. İnşallah bu tanışıklığın devamı gelir. Tecrübe aktarımlarından gerektiği gibi istifade edilmesini umuyorum” dedi.

 

Tanışma toplantısında yaptığı konuşmasında Kahramanmaraş ve Cesur Bingöl’ün bir elmanın iki yarısı gibi olduklarını beylikdüzü escort ifade eden Kahramanmaraş Valisi Vahdettin ÖZKAN: “Öncelikle Kahramanmaraşlı hemşehrilerimizle birlikte, Bingöllü hemşehrilerimizi saygıyla ve hürmetle selamlıyoruz. Gerçekten medeniyetimizin değişik damarlarını besleyen Anadolu toprakları; coğrafyası, kültürü, medeniyeti ile birer zenginlikler malzemesi. Bu zenginlikleri birbiri ile tanıştırmak, birleştirmek, imkanını ve potansiyelini aynı noktalarda merkezlendirerek sonuca varmak aklın gereğidir. Kahramanmaraş ve Cesur Bingöl bir elmanın iki yarısı gibi. Kurumların, kuruluşların yatay olarak birbirleri ile teşriki mesaisi vardır ama esas olan duygudaşlıktır. Böyle güzel bir günde, böyle güzel bir havayı teşrif etmek bizler için büyük bir mutluluk kaynağı. Bingöl Valimiz Sayın Yavuz Selim KÖŞGER ile dönem arkadaşıyız. Bingöl coğrafyasını çok yakından tanıyorum. Böyle bir il ile gönül bağının kurulması bizleri çok memnun etti” dedi.


ETİKETLER : BİNGÖL – KAHRAMANMARAŞ GÖNÜL KÖPRÜSÜ KURULDU
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Bingöl Hava Durumu
BINGOL
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl Ajans12 Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Bingöl Haber Ajans12 Gazetes Bingöl Haber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ajans12 Gazetesi Bingöl Haber ön muhasebe programı