Bingöl Ajans12 Haber Gazetesi

AK PARTİ İÇİNDE FETÖ'YE YÖNELİK ÇALIŞMA

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz FETÖ ile mücadele ile ilgili "Halen hassas bir şekilde bu konularla ilgili her türlü çalışmayı kendi içinde AK Parti yapmaya devam ediyor. Bu konuda en az belki sorunlu olan parti AK Parti'dir. Buna rağmen en fazla hassasiyet gösteren partinin AK Parti olduğunu ben rahatlıkla ifade edebilirim" ifadelerini kullandı.
Bu haber 2016-09-22 13:58:26 eklenmiş ve 1816 kez görüntülenmiştir.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı istanbul escort Cevdet Yılmaz, FETÖ ile  mücadeleye ilişkin, "Halen hassas bir şekilde bu konularla ilgili her türlü  çalışmayı kendi içinde Ak Parti yapmaya devam ediyor. Bu konuda en az belki  sorunlu olan parti AK Parti'dir. Buna rağmen en fazla hassasiyet gösteren  partinin AK Parti olduğunu ben rahatlıkla ifade edebilirim." dedi.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında,  parti genel merkezinde düzenlenen Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının  ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, FETÖ'ye yönelik parti  içindeki çalışmalarla ilgili bir soru üzerine, bu terör örgütünün uzun süredir  çeşitli alanlarda yuvalandığını ve kapsamlı bir mücadeleye ihtiyaç olduğunu  belirtti.

FETÖ'nün 15 Temmuz'da Türkiye'yi nerelere getirdiğinin görüldüğünü  ifade eden Yılmaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali  Yıldırım'ın liderliğinde ve milletin desteğiyle bu yapının püskürtüldüğünü dile  getirdi.

Yılmaz, "Bir daha benzer hadiseler yaşanmaması için kararlı bir  şekilde gereğini yapıyoruz. Birtakım kurumsal reformların yanı sıra kurumlar  içinde yuvalanmış bu tür örgütlerin uzantılarını da temizliyoruz. Buradan hiçbir  kurum, hiçbir yapı elbette azade değil, bütün kurumların kendi içlerine dönüp bu  çalışmaları yapmaları lazım." şeklinde konuştu.

AK Parti'nin FETÖ ile ilk defa hesaplaşma durumuna gelen ve yoğun bir  şekilde bununla mücadele eden bir siyasi yapı olduğuna dikkati çeken Yılmaz, bu  konudaki çalışmaları çok önceden başlattıklarını ifade etti.

Yılmaz, "Özellikle 17-25 Aralık'tan sonra bu örgütün demokrasiyi  tahrip etme ve demokratik yönetimleri farklı yöntemlerle alaşağı ederek, ülkeyi  farklı bir mecraya sürükleme çabasını gördükten sonra, AK Parti bu mücadelesini  zaten başlatmıştı ve önemli oranda da bir mesafe almıştı. Halen hassas bir  şekilde bu konularla ilgili her türlü çalışmayı kendi içinde AK Parti yapmaya  devam ediyor. Bu konuda en az belki sorunlu olan parti AK Parti'dir. Buna rağmen  en fazla hassasiyet gösteren partinin AK Parti olduğunu ben rahatlıkla ifade  edebilirim." değerlendirmesinde bulundu.

Uzun süredir örgütle mücadele içerisinde olan AK Parti'nin bu  mücadelesini devam ettireceğine işaret eden Yılmaz, "Bütün siyasi partilerin  benzer bir yaklaşım içerisinde olması gerekir.Cumhuriyet Halk Partisi,  Milliyetçi Hareket Partisi ve diğer siyasi partilerin de AK Parti'nin uzun  süredir gösterdiği bu hassasiyeti göstermelerini de elbette bekliyoruz. siyaset  alanı da diğer alanlarda olduğu gibi bu tür yapılara elbette her zaman maruz  kalabilir, bunu engellemek için her türlü gayreti sarf ediyoruz, sarf etmeye de  devam edeceğiz." diye konuştu.

ANAYASA ÇALIŞMALARI

Cevdet Yılmaz, Anayasa çalışmalarına yönelik takvimin MYK'da gündeme  gelip gelmediği ve Başbakan Yıldırım'ın liderlerle ne zaman bir araya geleceğine  ilişkin sorular üzerine, 15 Temmuz'dan sonra Türkiye'de siyasi diyalog  kanallarının güçlendiğini ve bunun önemli bir kazanım olduğunu anımsattı.

Türkiye'nin iktidarı ve muhalefetiyle bu dönemde güzel bir imtihan  verdiğini ve bunun somut çıktılara dönüştürülmesi gerektiğini vurgulayan Yılmaz,  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın liderlerle darbe girişimi sonrası bir araya geldiğini,  Yenikapı'da da partilerin katılımıyla çok önemli mesajlar verildiğini ve bu  atmosfer içerisinde anayasa çalışması başlatıldığını anlattı.

Yılmaz, toplantıda, özellikle bütün partilerin üzerinde mutabık  kaldığı öncelikli meselelerin ele alındığını ve yargı konusunun burada en öne  çıkan başlık olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Yargı konusundaki yapılanma ve bir daha böyle hadiseler yaşanmaması  adına yargıda atılması gereken anayasal ve yasal düzenlemeler ele alındı. Henüz  somut olarak bir yazım aşamasına geçilmiş değil. Bu çalışmalar liderlere, parti  genel başkanlarına arz edilme durumunda. Ardından genel başkanlar düzeyinde  yapılacak istişarelerle, görüşmelerle nihai çıktı elde edilecektir.bugün MYK'da  bunu tartışmadık doğrusu, böyle bir takvim ele alınmadı. Bu, genel başkanların  takdirinde olan bir husus artık. Ancak bu yapılan çalışmalar mutlaka  değerlendirilecektir ve ülkemizin ihtiyaç duyduğu pratik bazı adımlar atılacaktır  diye düşünüyorum. Bunun yapılması geleceğe dair daha güçlü, daha geniş çerçevede  bir anayasa çalışmasına da olumlu anlamda katkıda bulunacaktır."

Türkiye'nin daha fazla uzlaşma ruhuna ihtiyacı olduğunu ve anayasal  çerçeve başta olmak üzere atılacak adımların son derece önemli olduğunu dile  getiren Yılmaz, "241 şehidimiz var 15 Temmuz'da. Bu şehitlerimizin emanetini  bizim yere düşürmememiz gerekiyor. Bu insanlarımız niçin çıktı sokaklara?  Demokrasimizi, vatanımızı, ülkemizi korumak için çıktılar ve canlarını feda  ettiler. Biz siyasetçilere düşen de buna layık olmak ve ülkemizi gelecek  nesillere çok daha güzel bir şekilde devretmek. Bunun için siyasi uzlaşmaya ve  anayasal değişikliklere, reformlara ihtiyaç var. Bu konuda iktidarıyla,  muhalefetiyle inşallah önümüzdeki süreçte daha olumlu gelişmeleri hep birlikte  görürüz." ifadelerini kullandı.

SURİYE VE Irak TEZKERELERİ

Suriye ve Irak tezkerelerinin süresinin 2 Ekim'de dolacağı  hatırlatılarak, 1 Ekim'de açılacak Meclis'in takvimine ilişkin bir görüşme olup  olmadığına dair soruya da Yılmaz, "1 Ekim'de Meclisimiz açılacak. Bu çerçevede en  öncelikli konu tabii ki tezkereler, Irak ve Suriye. Yeni bir şey yok, mevcut  tezkerelerimizin yenilenmesi söz konusu. Bu bir prosedür esas itibarıyla. Burada  zaten alınmış bir kararın yenilenmesi gündemimizde. Dolayısıyla Meclisimizin  çalışma usulleri çerçevesinde 2 Ekim'den önce sonuçlandırılmasını bekliyoruz."  cevabını verdi.

Yılmaz, başka bir gazetecinin, "Olağanüstü toplantı gündeme gelebilir  mi?" şeklinde sorusunu ise "Şu an itibarıyla bir olağanüstü toplantı gündemi yok,  yetişeceğini düşünüyoruz ama ihtiyaç olursa her şey yapılabilir. Sonuçta 2  Ekim'den önce bu mesele çözülecektir onu rahatlıkla ifade edebilirim." diye  yanıtladı.

 

 

ETİKETLER : AK PARTİ İÇİNDE FETÖ'YE YÖNELİK ÇALIŞMA Bingöl Bingöl haber Bingöl haberi Bingöl haberler Bingol haberleri Bingöl son dakika Bingöl kent haber Bingölün sesi Bingöl Kent Haber online Bingöl Çapakçur bingölün sesi
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Bingöl Hava Durumu
BINGOL
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl Ajans12 Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Bingöl Haber Ajans12 Gazetes Bingöl Haber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ajans12 Gazetesi Bingöl Haber ön muhasebe programı