Bingöl Ajans12 Haber Gazetesi

‘Bingöl Balı’nın Markalaşması’ toplantısı yapıldı

Bingöl Arıcılar birliği tarafından ‘Bingöl Bal’ının Markalaşması’ toplantısı düzenlendi.
Bu haber 2016-12-27 16:26:01 eklenmiş ve 735 kez görüntülenmiştir.

Toplantıya İl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Belediye başkanı Yücel Barakazi, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak. Arıcılar Birliği başkanı M. Can Üzer, Arıcılar birliği üyeleri ve davetliler katıldı.

Bingöl Bal’ının ‘Markalaşması’ toplantısında Arıcılar birliği üyelerine hitap eden Vali Yavuz Selim Köşger, Bingöl balını daha kaliteli, daha nitelikli ve kalitesini düşürmeden niteliğini artırmak amacıyla çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti.

“Bingöl balının bir özelliği varsa bunu ortaya çıkarmalıyız”

Vali Köşger, “Pilot Üniversite olma anlamında, Bingöl üniversitesinin ‘Tarımsal Kalkınma ve havza bazlı’ odaklı pilot üniversite olması ile eş güdüm içerisinde bunu yürütmek istiyoruz. Esas sorun şudur; bal her tarafta üretiliyor. Bingöl balının bir özelliği varsa bunu ortaya çıkarmalıyız, Birincisi bu. İkincisi, herkesin yaptığı işten farklı bir iş yapmak yani; gezgin arıcının 8-9 TL’ye sattığı balı satılan bir ekonomik faaliyet olmaktan çıkarmak. Bal daha kaliteli, daha nitelikli ve kalitesini düşürmeden, niteliğini artırabilmek. Bingöl’de yapılan arıcılık faaliyetinin sonucunda ulaşmak istediğimiz şey bu. Kalitesini muhafaza etmek, Bingöl balının, diğer illerin ballarından, farkı varsa bunu ortaya çıkarmak istiyoruz, hedefimiz budur. Onun için öncelikle Bingöl’deki bitki yapısının incelenmesi lazım,  Bingöl’deki arının bal aldığı çiçek potansiyelini özellikle ortaya çıkarmamız lazım.” Diye konuştu.

“Bingöl balını tüketim merkezlerinde tanınır hale getirmek lazım”

“Balın molekül düzeyinde daha doğrusu her şeyini inceleyip ve menşeini ortaya çıkarabilecek kapasitede de bir laboratuvar var.” diyen Vali Köşger, sözlerini şöyle sürdürdü: “Baldaki hususiyetleri Türkiye kamuoyuna aktarmak. Bingöl balını özellikle,  tüketim merkezlerinde tanınır hale getirmek lazım”

“İyi bir bal için tüm çalışmaları mutlaka yapılması gerekiyor”

40 Üniversite arasında ‘5 Pilot Üniversite’ arasına girdiklerini irade eden Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, “Türkiye’de 2000 den sonra kurulan 40 üniversite arasında bir seçim yapıldı ve bir takım projeler öne çıktı. Biz bunları YÖK’te savunduk. Bingöl üniversitesi de bu çalışmalar neticesinde pilot üniversite seçildi. Burdur, Düzce, Kırşehir, Uşak ve Bingöl. Bizim bölgede Kırşehir’den bu tarafa başkada desteklenen üniversite yok. Bingöl deyince aklımıza ne geliyor diye epey bir sorguladık. İlk öne çıkan şey ‘Bal’ doğal olarak Sayın Valimin ifade ettiği gibi eğer bir sorun varsa, balla ilgili giderilmesi gereken bir takım şeyler varsa. bu toplantı çok anlamlı bir hale gelir. Bizde bunları değerlendirmek için akademik anlamda bize düşen her şeyi yapmak üzere buradayız. Balla biliniyoruz. Fakat kalitemizi ne kadar koruyabiliyoruz ve ya bu kalitenin belirleyici özellikleri nelerdir? Hangi bitkilerden bal elde ediliyoruz? Karlıova bakımı iyidir, Kiğı balımı iyidir, Bingöl merkez mi iyidir, bunun tüm çalışmaları mutlaka yapılması gerekiyor. Biz bunu yaptığımızda, Bingöl balını markalaştırdığımızda ya da patentini aldığımızda kalite olarak öne çıkacağız.  Reklamını iyi yapacağız. Dolayısıyla hali hazırda 40-50 TL’ye sattığımız bir balı belki 700-800 TL’ye satacağız. Belki tüketim az olacak kaliteli bal elde ederken ama elde edeceğimiz kazanç çok daha fazla olacak. Bu amaçla hem üniversitemizi hem şehrimizi bal açısından öne çıkarmış olacağız. “ İfadelerini kullandı.

“Sahte bal satanlar, hem Bingöl balına ve hemde kendilerine zarar veriyor”

Bingöl Belediye başkanı Yücel Barakazi ise,  “Gittikçe Bingöl balına kanaatler olumsuza doğru gidiyor. Her ne kadar Bingöllü olarak bal ile anılıyorsak ta. İşte İran’dan başka ülkelerden gelen ve burada ve değik şehirlerde bazı esnaf arkadaşlarımız, sahte bal getirip Bingöl balıyla karıştırıp piyasaya sürüyorlar. istanbul escort Kar amacıyla bunu yapıyorlar ama bu Bingöl balını orta ve uzun vadede asıl bizzat o esnafın kendilerine zarar verecek bir şeydir. bu konuda bunu yapmamalarını öneriyorum. Bu markalaşma konusunda da dediğimiz gibi çalışmalar üniversitemizde yürütülecek ve bizlerde ne destek vermemiz gerekiyorsa vereceğiz ama denetim konusunda görüşlerinizi de aldıktan sonra denetim komisyonu oluşturup bu denetimi yapacağız.” Şeklinde konuştu.

 

Konuşmaların ardından, Bingöl Üniversitesi Öğretim görevlisi Doç. Dr. Ramazan Solmaz’ın Bingöl balı üzerine yaptığı çalışmayı katılımcılara paylaştı.(Nihat Kanat- İLKHA) 

ETİKETLER : Bingöl’de Bingöl Balı’nın Markalaşması toplantısı yapıldı Bingöl Bingöl Haber Bingöl Haberi Bingöl Haberleri Bingöl Son Dakika Online Yeni Gelişme Bingölden Haber Bingölün Haberi Çapakçur Haber Manşet Haber Onli
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer BİNGÖL HABERİ haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Bingöl Hava Durumu
BINGOL
Arşiv Arama
- -
Anket

Bingöl Ajans12 Haber Gazetesi
© Copyright 2015 Bingöl Haber Ajans12 Gazetes Bingöl Haber Gazetesi. Tüm hakları saklıdır. Bu site Ajans12 Gazetesi Bingöl Haber ön muhasebe programı